: +90 212 282 88 00

SIFIR ARAÇLARDA HER BOYA KORUMAYA İNANMAYIN!

Birçok yetkili satıcı sıfır araç satışlarında satışla birlikte araca boya koruma uygulaması satışıda yapmaktadırlar. Bazı yerlerde boya koruma için 600-4000 TL fiyat aralığında satışlar gerçekleşmektedir.

 

Boya koruma uygulamasının satışını yapabilmek için yetkili satıcılar durumu bir hayli abarta biliyorlar. Boya korumanın süresiz olduğunu, çizilmediğini ve aracın boya koruma ile süresiz korunduğunu belirtselerde bu açıklamaların hepsi gerçek dışı ve abartıdır. İnanmayın!

 

Boya korumaların hiçbiri sınırsız veya süresiz koruma sağlamaz. Aracın orjinal boyası ve üzerinde var olan verniği dahi zamanla aşınır, zayıflar ve solar. Boya koruma işleminden sonra aracınız dış etkenlerden korunur ve çizilmez açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Boya koruma uygulaması ile aracınızın dış yüzeyinde şeffaf bir vernik cila tabakası oluşturulur. Aracınızın orjinal boyası ve verniği gibi boya korumasıda çizilebilir.

Durum böyle olunca aklınıza boya koruma ne işe yarıyor? sorusu gelebilir. Boya koruma aracınızın orjinal yüzeyinde oluşabilecek çizikleri engellemek için yapılır. Aracınızın dış etkenlerden dolayı karışılaştığı olumsuzluklar karşısında boya koruma kendisi çizilir, orjinal boyayı korur.

 

Türkiye’de bazı markalar ve işletmeler tarafından boya koruma adı altında yapılan uygulamalar silikon cila uygulamasından ibaret olabiliyor. Bu tarz yapılan uygulamalarda araç ilk yapıldığında oldukça parlak görünür. Fakat bir iki yıkamada yüzeye yapılan silikon yıkamayla gider. Özellikle sıfır araçlarda uygulanıp uygulanmadığı dahi fark edilmez.

 

Sıfır Araç Satan Firmalara Boya Koruma İle İlgili Sormanız Gerekenler:

 

  1. Boya koruma uygulaması sizin çalışma konseptiniz içerisinde yer alan bir uygulamamı ve servis konsepti içerisinde var mı?
  2. Servisinizin bağlı olduğu markanın boya koruma uygulaması ile ilgili onayı var mı? Marka bu uygulamaya onay veriyor mu?
  3. Boya koruma servisinizin kendi profesyonel ekibi tarafındanmı gerçekleştiriliyor yoksa dışarıdan taşeron kişileremi yaptırılıyor?
  4. Boya koruma uygulaması için verilen garanti servisinizin bağlı olduğu markanın merkezi tarafından onaylımı?