: +90 212 282 88 00

Seramik Boya Koruma

 

Aracıma Seramik Boya Koruma Yaptırdım Çizilir mi?

1.aracıma Seramik Boya koruma yaptırdım ama çizlidi: son zamanlarda sıkça duyduğumuz sorulardan biri olan Seramik Boya  koruma çizilirmi yada aracımda seramik boya koruma olmasına rağmen neden çizildi gibi birçok soru alıyoruz.  Bı soruları cevaplamak adına bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim

Seramik koruma araçlarda var olan vernik ve boyadan daha esnek, aynı zamanda homojen bir yapıya sahiptir. Homojen demek herzaman aynı özelliği göstermesi anlamına gelir. Boya yüzeyi ve vernik’in oluşturduğu darbe ve çizilme töleransı Seramik Boya  korumadan daha zayıftır. Bu sertlik dercesi H ile sınıflandırılır. H niteliği boyada boyaya göre farklı özellikler gösterir bazı boyar fabrika çıkış sertlik derecesi 3H/4H gibi dereceler gösterirken bazı boyalarda 6H/7H derece gözlemlenmiştir.Seramik Boya  korumanın sertlik decesi ise doğru uygulanmış bir araçta 9H olacaktır.  Yani aracınızda gerçek uygulanmış bir seramik  koruma yok ise alacağınız darbe yada çizebilecek bir etken, aracınızın boya yüzeyinde bir çizik oluşturacaktır. Bu oluşan çizik nispeten opak araçlarda metalik boyalı araçlardan daha fazla belirgin olacaktır. Çünkü opak boyalarda vernik  boyanın içine katılırken, metalik boyalarda boyanın yüzeyine  atılmaktadır.

Seramik Boya  korumalı araçlarda; seramik korumanın etkileri daha fazla görürlür. Yani aynı araçta çizilme olurken seramik korumalı araçta ya çizik hiç olmayacak ve görünmeyecek kadar az olacaktır, yada oluşan çizik seramik koruma üzerinde Boyanıza zarar vermeden,boyanıza herhangi bir kusur olmadan seramik üzerinde kalacaktır. Seramik korumanın çizilmesi aslında bir bakıma boyanızın korunmuş olması anlamıına da gelmiş olacaktır.

Seramik korumanın 12,24 aylarında yapılan ücretsiz bakımları ile aracınızda oluşmuş bu çizikler tamamen yok olacaktır (çizik boyalı yüzeyi atlamamışsa) yani özetle dünyada hiçbir şekilde çizilmeyen bir Seramik Boya  koruma özellikli bir uygulama yoktur. Bir diğer konu ise yıkamadan kaynaklı oluşan harelenme ve kılcalçiziklerin oluşmasıdır. Kılcal çizilmeler yıkama uygulaması yapan işletmelerin kullandıkları bez sünger yada su çekme aletlerinden kaynaklanır. Bir araç ortalama 12 ayda her ay ortalama 2 kere yıkanırsa, ve yıkanan işletmedeki sünger ve bez nitelikleri zayıf eskimiş yada kirli ise, yada yıkama metodların da belden aşağısı ve belden yukarısı diye tarabir edilen bölgelerde ayrı sünger kullanılmamasın dan kaynaklı Seramik Boya  korumanın çizilme eğilimi artar. Ama bu bir tehlike değildir. 12 24 36 bakımlarının amacı seramik boya korumanın eksilen veya yıkamadan kaynaklı oluşabilecek bu harelenme veya kılcal çizikleri temizleme adına oluşturulumuş bir uygulamadır.seramik boya korumanın ücretsiz  Bakımlarına   düzenli gelindikçe bu unsurlar zaten yok edilmiş olacaktır. Bu bakımlar Sonax Levent te ücretsiz olarak yapılmakta ve bilgilendirilmektedir

Seramik Boya Koruma Nasıl Yapılır;

Bu aralar her yıkmada ve her alışveriş merkezinde sıkça duyulan ve size en uygun fiyatlara yapma garantisi veren zorla pazarlamaya çalışan, yaptıranın da hiç memnun olmadığını görüp bir sürü sosyal medyadan bunu karalayan kişiler görmüşsünüzdür. Bazı blog ve yazılarda Seramik Boya  korumanın dünyanın en balon sektörü şeklinde söylemleri de mevcut.

Seramik Boya  koruma yı Pazarlayan ve satan kişilere Seramik Boya  koruma nedir diye sorduğunuzda ise alacağınız cevaplar ise aslında çok komik . Size anlamadığınız terimlerden örneğin içindeki alaşım polimer reçine nano vs vs  bahsedip kafanızı daha da karıştıra bilirler. Kafası karışan kişiler genelde anlamadığı terimler ile olaya tavlanıp satın alan kişilerdir

Seramik Boya koruma yı çizik dolduran aracın yüzeyini kaplayan parlaklık veren 5 yıl garantisi olduğunu zanenedenler için bu yazıyı hazırladık.

Seramik Boya  koruma sadece uygulamanın en son katmanıdır. Yani Seramik Boya koruma katmanı araca en son sürülen katmandır. Bu katman sürülmeden önce araçlar şöyle hazırlanır.

1-) Aracın önce çok iyi yıkanması gereklidir

2-)Güzel yıkanan araç daha sonra doğal bir malzeme olan kil ile reçine, yapışmış kirler demir tozları ve boyalı yüzeye yapışmış ne varsa  killle arındırılır

3)Aracın yüzeyindeki harelenme gibi gözüken kılcal çizikler, çizik giderici ürünlerle polisaj makinasıyla farklı devirlerde kullanılarak, sürtünme ile oluşan ısı yardımıyla boyaya yedirilir ve çiziklerden arındırılır.

4-) Boya yüzeyi çiziklerden arındıktan sonra bir harelenme gözlenir. Bu harelenme kaçınılmaz bir  durumdur. Bu sebeple hare giderici ürünlerle ve hem orbital hem radyal hareket eden polisaj makinesiyle hare giderici ürünlerle tamamlanır.

Buraya kadar yapılan uygulamanın çok iyi hazırlanması gerekmektedir. Çünkü seramik. Boya koruma uygulaması iyi hazırlanmış bir yüzeye çok güzel oturur. Aslında öncesi ve sonrası resimleri arasındaki fark buraya kadar gerçekten çok fark edecektir. İşlemin burasına kadar yapılan bir uygulamanın üzerine herhangi bir cila atıp size seramik boya koruma yaptık diye kandırmak ta çok kolay olur. Çünkü buraya kadar olan fark gerçekten çok büyüktür.

İyi tanınmış ve geçmişi olan evrensel markalara yani bu sektöre 30 hatta 40 yılını vermiş argesi olan markalara güvenmekte fayda vardır.

5-)Hazırlanan yüzeye seramik boya korumanın hazırlık aşaması yani lack prep olarak tabir edilen zemini temiz hale getiren ürünle tekrar temizlenir

6-) İşin en doğru kısmı eğitimli personelle seramik boya koruma ürünü boyaya sürülür ve kürleşmesi beklenir. İçindeki alkol boya yüzeyine sürüldükten sonra uçar seramik boya koruma zeminde doğru ifadeyi alınca fazlası Mikrofiber bez ile silinir. Bu işlem en az 2 en fazla 3 saat bekletildikten sonra 1 kez daha tekrarlanıp 5 saat kadar daha seramik boya koruma dinlendirilir.

7-)Dinlemiş yüzeye seramik boya koruma için hazırlanmış özel cilası sürülür ve işlem son kontrolleri yapıldıktan sonra araç, uzun yıllar kullanması dileği 12,24,36. Aylarında ücretsiz kontrol yenilemesi bilgilendirilerek sahibine teslim edilir.

Ne yazık ki bir çok uygulama merkezi 4. Aşamaya kadar belki işlerini iyi yapıyor olsa da, kullandıkları x markaların ne olduklarını bilmeden içeriğinde seramik var diye satılan ürünlerle yalan yanlış işler yaptıklarının farkında bile olmadan  seramik boya korumanın balon bir uygulama olduğunu düşündürdüler. Ve nedense verilen vaatler müşteriler tarafında gözlemlenmeyince, uygulama servisleri kullanıcı hatası şeklinde söylemleri ile tekrar ücret talebi ile iş yapmak isterler. Bu döngü daha ucuzunu arayıp bulduğunu zannedenlerle dönmeye devam edecektir.

Seramik Boya Koruma Nedir?

Seramik boya koruma nedir deyince akla ilk gelen yıllardır duvarlara ve yerlere döşenen son kat kaplamamları gelmektedir.  Seramik çok ısıl işlem görmüş ve son haline kavuşturulmuş topraktır aslında. Yani seramik boya korumanın bununla hiçbir alakası olmayacağını bu küçük açıklamadan anlayalım. Seramik malzeme günümüzde otomotiv sektöründe  kullanılmaktadır ancak bu sadece buji ve fren aksamların dan daha öteye bildiğimiz kadarıyla gitmiyor.

Seramik boya koruma veya seramik boya kaplama denince beklenti bu yönde oluşunca bilinçsiz verilen cevaplar içeriğinde seramik çözelti olduğu zannedilen bir hal aldı. Beklentide bu yönde gelişti. Seramik boya koruma yada bir diğer değişle seramik boya kaplaması aslında biyolojik olarak içeriğinde seramikle uzaktan yakında hiçbir alakası olmaya  elementlerden oluşur. Seramik boya korumanın, duvarlara ve yerlere döşenen seramikle tek alakası sertlik derecesidir aslında. Seramik fayaslar ısıl işlem gördükten sonra toprağın ulaşabildiği en sert hali 9H denilen bir dereceye geliyor. Seramik boya koruma doğru uygulama merkezlerinde uygulandığı zaman 9H a yakın bir sertlik derecesine yani seramik sertliğine kavuşuyor ancak bu biraz değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin opak boyalar da boya nın sertlik derecesi 3h iken seramik boya koruma uygulandığında 7h a kadar gözlemlenmiştir. Bir diğer örnekte ise 6h sertlik derecesi olan metalik boyalarda ise seramik boya koruma uygulandığı zaman sertlik derecesi 9H olarak test edilmiştir.

9H ın üzerine çıkan sertlik dereceleri dünyada sadece elmas ta bulunmasıyla bilinir. Yani suan da dünyada en sert olarak bilinen Mataryel elmastır. Elmas boya koruma diye bir uygulama şuan ne yazık ki kandırmaca dan başka bir şey değildir. Çünkü 9h üzeri bir sertlik gerçekten çok sert ve satın alınamayacak fiyatlara çıkar, ki bu sertlik henüz sanayi endüstirisin de boyalı yüzeyler için oluşturulması da imkansızdır.  sertlik dereceleri Algoritmik bir yapıya sahiptir. 7H ile 8H arasındaki ölçüm değerleri çok farklıdır. Yani 1 karat elmas piyasada 2500 USD  ye satılırken 1.1 karat elmas 5000 USD olması gibi çok fazla değer farkı gösterir.

Seramik boya koruma bu sertlik dereceleri ve kalıcılığı için iyi markalardan tercih edilmesi aynı zamanda işin ehli uygulama personeli ile yapılması tavsiye edilir. Markadan markaya 2 kat 4 kat 6 kat sürüldüğünde, 2 yıl 3 yıl 4 yıl gibi kalıcılık ve koruma süreleri söylemleri de aslında yanlıştır. Boya yüzeyi nekadar kabul ederse fazlasını sürmek ziyandan başka hiçbirşey değildir. Seramik boya koruma uygulaması doğru bir şekilde ortamda ve iyi ürünlerle yapılırsa ortalama kullanım süresi iklim ve aşınma koşullarına bağlı olarak 3 ila 5 yıl arasında boya yüzeyini korumaktadır. Bu uygulama yüzeyde sert bir tabaka oluşturduğu gibi aynı zaman da camsı pürüsssüz ve derin bir ifade oluşturur.

Modifiye olmuş boya yüzeyi artık daha kalındır. Boyanızı örter ve nefes almasına da olanak verilirken oluşabilecek olumsuzlukları da bir kalkan gibi iklimsel ve çevresel koşullara karşı aracınızı uzun süreli koruma altına alır. Doğru tercih edilmiş uygulama merkezlerinde, yetişmiş ve tecrübeli personelle seramik boya koruma 5 yıl a kadar görevini yapacaktır.