: +90 212 282 88 00

Seramik Araç Kaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

sonax-porsche-seramik

Seramik Araç Kaplamada Önemli Noktalar

Günümüz toplumuna baktığımızda gelişen teknoloji ve alım gücündeki iyileşmeler ile artık her evde iki araba bulunması kaçınılmaz olmuştur. Biz insanlar doğamız gereği rahatına düşkün olduğumuz için, toplu taşıma gibi vasıtaları kullanmak yerine kendi araçlarımız ile işe, alışverişe ve benzeri yerlere gitmekteyiz. Aslında birçok kişinin mantalitesinde ayağımı yerden kessin yeter ki gibi kalıplaşmış yargılar mevcuttur. Türk toplumunun maddi gelir seviyesi açısından büyük bir kesimi sıfır araç alamamakta ve ikinci araç almak durumundadır. Peki, alınan bu araçların trafiğe çıkmak için ya da aslında daha da önemlisi canımızı emanet etmek için ne kadar emniyetli olduklarını biliyor muyuz? İşte bu sorunun cevabı da bizi bir tabu olmuş olaya götürmektedir. Satın alınmak için beğenilen her araç mutlaka sanayiden geçmelidir. Motor aksanı, daha önce kazası olup olmadığı, boyası var mı yok mu, güneş ışınlarından dolayı kaportalarda renk değişimi var mı gibi ve benzeri daha birçok sorunun cevabı aranır. Çoğumuz yaşamışızdır, şahit olmuşuzdur ya da illa bir şekilde birileri tarafından duymuşuzdur: “Bu araç komple boyalı”, “Aracın ön kaportası komple boyanmış”, ” Aracın tavanı komple boyalı” şeklindeki sözlere hepimiz aşinayız. Teknoloji bu kadar gelişmiş değilken, genellikle araçların aldıkları hasarlardan sonra boyanması gerekirse, bizim vatandaşlarımız komple aracı boyatarak renk tonunda farklılık olmayacağını düşünerek aracı daha rahat elden çıkaracağını düşünürdü. Fakat bu durumlar usta sanayiciler tarafından hemen anlaşılabilen durumlardandı.

Araçlarda Seramik Kaplama

Günümüzde ise teknoloji o kadar hızla gelişmekte ki, ister sıfır aracınız olsun ister ikinci el almış olduğunuz aracınız olsun; alabileceğiniz birçok önlem mevcuttur. Bunlardan biriside son dönemde son derece revaçta olan seramik araç kaplamadır. Seramik araç kaplama; aracınızı dış etkilerden korur, oluşan boya hataları ve çizikleri kapatır veya zevkinize göre istediğiniz renk seçeneği ile aracınızın rengini tamamen değiştirebilirsiniz.

Seramik Kaplamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Seramik kaplama uygulamalarında ilk olarak dikkat etmemiz gereken nokta, aracın sınırlarını belirleyip dolgulama işleminin çok iyi yapılmasıdır. Seramik kaplamadan etkili bir sonuç alabilmek için işlemi uygulayacağımız ortamın sıcaklığı ile beklenmesi gereken süre arasındaki ilişki çok iyi ayarlanmalıdır. 10 °c’nin altında yapılan işlemler de bekleme süresi 20 dakikayı geçmemesi gerekirken, bu derecenin üzerinde bir ortamda işlem uygulanıyor ise bu süre maksimum 15 dakika olmalıdır. Aksi takdirde yapılan kaplamada çatlaklar oluşabilmektedir. Bir diğer önemli nokta ise seramik kaplamada bez ile kurulama işlemi yapılır. Bu işlemi yaparken asla bez izi bırakılmamalıdır. Parlak, canlı bir renk yerine mat, dalgalı bir görünüm elde edilir. Kurulama işleminde bezi dairesel hareketler ile uygulamalısınız.
Yeni bir yol yapım çalışmasında olduğunuzu düşünün ve yeni dökülen çimentoya bastığınızda kalan ayak izlerinizi hayal edin. İşte seramik kaplama yapıldıktan sonra kesinlikle iz kalmaması için dokunulmamalıdır.

Seramik Kaplama Yapılan Ortam

Seramik kaplama uygulaması yaptığımız alanın kuru ve nemsiz bir ortam olmasına da dikkat edilmelidir. Kaplama üzerinde oluşacak en ufak bir su damlası bile anında leke yapabilir. Kaplama işlemi bittikten sonra aracınız 3 saat boyunca kapalı bir alanda kalmalıdır ve yaklaşık 12 saat sonra yıkanmalıdır. Size saydığımız bütün bu kritik noktalara dikkat ettiğinizde başarılı bir seramik kaplama gerçekleştirmiş olacaksınız.