:+90 212 282 88 00

SAHTE Sonax’lara Karşı Nasıl Korunmalı?

I-  SAHTE VE YETKİSİZ SONAXLARI NASIL FARK EDERSİNİZ?

Sonax’ın geçen 12 yıl içinde sektörde sağlam ve hızlı büyümesi ve iş yapması karşısında çok sayıda sahte Sonax iş yerleri de türemeye başladı. Sonax’ın tabelasını ve hatta bazı görsellerini aynen taklit eden bu işletmeleri tespit ettiğimizde avukatlarımız hukuki zeminde gerekeni yapmaktadırlar. Ancak bu tespitler yapılıncaya kadar müşterilerimizin mağdur olmaması için dikkat edecekleri en önemli iki husus şunlardır:

1- YETKİ BELGESİ VAR MIDIR?

Sonax’ın Türkiye distribütörü Auton A.Ş. tarafından yetkilendirilen tüm Sonax bayilerine her yıl yenilenen yetki belgesi verilmekte ve bu belge mutlaka işletmede müşterinin kolaylıkla görebileceği bir yere asılmaktadır. Auton tarafından şirket mührü ve ıslak imza ile imzalanan bu yetki belgesine mutlaka bakınız. Eğer bu belge mevcut değil ise bu işletme yetkili Sonax bayisi değildir.

2- SONAX WEB SİTESİNDEKİ BAYİ LİSTESİNDE YER ALIYOR MU?

Türkiye genelindeki yetkili tüm Sonax bayilerinin güncel listesi Sonax web sitesinde bayilerimiz bölümünde (http://www.sonax.com.tr/bayilerimiz/size-en-yakın-sonax-bayi.html) güncel olarak yer almaktadır.

Bu listeye bakınız, eğer karşılaştığınız işletmenin adı, adresi ve ünvanı bayilerimiz listesinde yer almıyor ise kesinlikle yetkili bir Sonax işletmesi değildir.

II- SONAX TAKLİTLERİNE ALDANMAYIN

Auton’un Türkiye’de geliştirdiği Sonax detaylı araç iç ve dış temizlik, bakım ve koruma hizmetleri, görselleri, konsepti, hizmet başlıkları ve diğer tüm argümanı yaygın bir şekilde taklit edilmektedir. Sonax bir bakıma bu işin adı sanılmaktadır.

Oysa bunların gerçekte işin aslı ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Örneğin, Sonax en çok taklit edilen hizmet başlığı: Nano Boya Korumadır. Sonax’ta bu hizmetin aslı şudur;

  • Aracın yıkamadan geçirildikten sonra boya yüzeyindeki zift, katran, demir tozu, reçine ve bunun gibi inatçı kir ve lekelerin niteliğine göre 4 farklı Sonax ürünü kullanılarak temizlenir.
  • Temizlenen boya yüzeyindeki çizikler Sonax’ın nano çizik giderici ürünleri ile temizlenir.
  • Temizlenen yüzey Sonax’ın Nano Polish cilası ile parlatılır.
  • Parlatılan yüzey Sonax’ın nano ürünü ile koruma altına alınır.

Burada kullanılan ürünlerin tamamı Sonax’ın nano teknolojisi ile ürettiği nano ürünlerdir. Bir sistem dahilinde ve eğitimli personel tarafından uygulanmaktadır. Uygulamadan sonra boya verniği yüzeyinde 15 mikron kalınlığında şeffaf cam esaslı bir koruma oluşur. Uygulama 4 saat sürer ve 12 ay koruma sağlar.

İnanın ki bu hizmet için uygulanan Sonax nano ürünler ve uygulama sistemi sadece Sonax’ta vardır. Ürünü Sonax işletmeleri dışında hiçbir yere vermiyoruz ama buna rağmen  bugün yetkili servisler dahil olmak üzere tüm oto yıkamacılar nano boya koruma yaptıklarını iddia ediyorlar.

Bunlara hemen aldanmayın, olayı sorgulayın. Kullandıkları ürünü, uyguladıkları işlemleri, verdikleri garantileri, eğer yetkili servis ise servisin dahil olduğu markanın ana konseptinde böyle bir uygulamanın olup olmadığını, örneğin Almanya’daki ana firma konseptinde bilmem ne x boya koruma işi olmadığı halde Türkiye’deki yetkili serviste bu işi nasıl ve kime (hangi taşerona) yaptırdığını sorgulayın. İşin aslını ve esasını öğrenmeden aracınıza zarar verme ihtimali olan uygulamalardan sakının.

III- SONAX TAKLİTÇİLERİNE İNANMAYIN

Sahte Sonax işletmesi Sonax taklitlerinin yanı sıra bir de Sonax taklitçileri türemeye başladı. Bunlar her şeyinin Sonax ile bire bir aynı olduğunu Sonax’ın sistemini aldıklarını Sonax’ta müdür ve usta olarak çalıştıklarını, hatta Sonax’ı daha da geliştirdik diyerek ortalıkta dolaşan ve iş yapmaya çalışan taklitçilere de dikkat edilmelidir.

Gölgeler karanlıkta gerçek zannedilir, ta ki aydınlıkta aslı görülüp anlaşılıncaya kadar.