: +90 212 282 88 00

POLİÜRETAN FİLMLER İLE PVC FİLMLER ARASINDAKİ FARKLAR

Pvc filmler pvc esaslıdır. Uygulandığı araç yüzeyini tozlardan, çamurdan ve dış etkenlerden kısa süreliğine korumak içindir.
Uygulamada kullanılan film tabelacıların reklam posterlerini 3-4 aylığına yağmur ve çamurdan korumak için kullandığı pvc esaslı bir kaplama filmdir.

Pvc film darbelere karşı dayanıklı değildir ve çabuk aşınır. Ortalama 4-5 ay sonra film yüzeyinde sararma başlar ve bu nedenle uzun süreli koruma sağlanamaz.Uygulandığı yüzeyden tekrar sökülmeye uygun değildir. Reklam yüzeylerindeki posterlerle sökülüp atılmaya yönelik üretildiği için uygulanan yüzeyde hasar oluşturabilir. Dünyada boya koruma filmini gerekli standartlara göre uygulayan hiçbir uygulama merkezinde boya koruma yüzeyi için Pvc film kullanılmaz.

Abd ve Avrupa Birliği ülkelerinde boya film uygulamasının standartlara uygun yapıldığı merkezlerde sadece boya koruma filmi olarak üretilen Poliüretan esaslı(150-175-200) şeffaf filmler kullanılmaktadır.

Poliüretan filmlerin özelliklerine bakıldığında otomobillerde Boya Koruma Filmi olarak üretildiği görülmektedir. Poliüretan Filmlerin özellikleri PVC ile karşılaştırıldığında;

 

POLİÜRETAN FİLM ÖZELLİKLERİ

Poliüretan esaslı olup çapraz bağ teknolojisi ile yıpranmaz ve esnekliğe sahip olduğu için yırtılmaz.


Seyir halinde aracınızın boya yüzeyine çarpan sert  cisimlere karşı boya yüzeyini korur.


Poliüretan içeriği sayesinde sararmaz ve renk atmaz.


Poliüretan filmlerin yüzeyleri kolayca temizlenir ve polisaj makinesine uygundur.


Boya koruma amacı taşıdığı için yapışkanı sökülse dahi araç yüzeyine zarar vermez.


Poliüretan filmler aracınızın boya yüzeyini seyir halinde gelen sert cisimlerden ve dış etken kaynaklı sürtmelere bağlı oluşan çiziklerden kesinlikle korur.


PVC FİLM ÖZELLİKLERİ

Pvc naylon esaslıdır ve esnek değildir, bu nedenle kolayca yırtılır. Boya yüzeyine gelen sert cisimlere karşı boyayı korumaz.


Ortalama 6 aydan sonra sararma ve renk değişimine yatkındır.


Pvc filmler polisaj makinesi kullanımına uygun değildir.


Tabela ve reklam poşetlerini koruma amaçlı üretildiği için tek kullanımlıktır.


Uygulandığı yüzeyle birlikte atılır sökülmeye uygun değildir. Yapıştığı yüzeye zarar verir.