: +90 212 282 88 00

Detaylı İç Temizliğin Püf Noktaları

ic-yuzey

Arabasını en temiz kullandığını iddia eden kişilerin dahi, belirli bir süre sonra araçlarının kirlenmemesi mümkün değildir. Çevresel faktörler, arabanın kirlenme süresini değiştirebilmektedir. Kalabalık ailelerin kullandığı araçların, daha fazla kirlendiği gözlenmektedir. Otomobillerin içinde yiyecek ve içecek tüketilmesi, otomobilin daha fazla kirlenmesine neden olmaktadır. Arabanın içinin kirli olması, hem sağlık açısından hem de rahat bir sürüş keyfi açısından olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu nedenle, küçük çocukları olanlar ve astım rahatsızlığı bulunanlar, detaylı iç temizlik yapmalıdırlar.

Zamanı olan ve aracıyla ilgilenmeyi sevenler için detaylı iç temizlik çok zahmetli bir iş olmayacaktır. İlk önce dikkat edilmesi gereken husus, ev için kullanılan kimyasal temizlik maddelerinin araç içi temizliğinde kullanılmamasıdır. Başlarda temizleyici etki gösteren bu kimyasal temizlik maddeleri, daha sonra arabanın içi yüzeylerini aşındırmaktadır. Ayrıca araçlarının havalandırma sistemlerinin daha farklı olması nedeniyle, ev temizliği için üretilen bu maddelerin zararlı kokuları arabanın iç yüzeylerinde kalmaktadır. Bu kokuların solunması insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Bu nedenle, detaylı iç temizlik yapacak kişiler, öncelikle araba temizliği için üretilen, temizleyici maddeleri edinmelidirler.

Detaylı iç temizlik; paspasların temizliği, döşeme ve koltukların temizliği, arabanın içinin süpürülmesi, kapı içleri temizliği, direksiyon ve ön konsol temizliği ve hava kanallarının temizlenmesi olmak üzere yedi aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların her birine, özen gösterilmelidir. Standart bir 5 kapılı arabanın, detaylı iç temizliği ortalama olarak 1 saatte bitmektedir. Paspaslar, temizlenip kurutulur. Sonra arabanın içi süpürülür. Daha sonra, koltuklar döşemeleri dahil olmak üzere temizlenip parlatılır. Temizlik bittikten sonra, son aşamaya geçilir. Havalandırma en yüksek fanda çalıştırılır ve ince bir fırça yardımıyla havalandırma kanalları da temizlenir.